Nové články

Domáca úprava kotlovej vody

Domáca úprava kotlovej vody

Tvrdá a teda nezmäkčená voda vytvára na povrchu kotla vodný kameň a ten zhoršuje prestup tepla. Ak sa kotlová voda často dopĺňa, môže vytvorený kameň zvýšiť spotrebu energie až o 20 %.

Aj voda má svoju pamäť.

Aj voda má svoju pamäť.

Prečo je treba vodu upravovať, keď je naša krajina – Slovensko (ale vlastne aj okolité krajiny – Česko a ďalší blízki susedia) v teritóriu, kde máme podľa dostupných informácií všetky predpoklady, ale aj reálne dispozície k tomu, aby bola naša voda dobrá?

Čo je chlór vo vode.

Čo je chlór vo vode?

Chlór je vo svojej podstate toxickým plynom. Chlorizácia, teda ošetrovanie (pitnej) vody pred tvorbou mikroorganizmov je najpoužívanejšou a najlacnejšou metódou pre ošetrenie vody pre konzumáciu nami spotrebiteľmi.

7 pravidiel pre zdravý pitný režim

SEDEM pravidiel pre zdravý pitný režim Naše telo tvorí okolo 60 – 70 % vody. Koľko vody prijímať a koľko spotrebovať?

SEDEM pravidiel pre zdravý pitný režim
Naše telo tvorí okolo 60 – 70 % vody. Koľko vody prijímať a koľko spotrebovať?
Bežne sa odporúča piť osem 2dcl pohárov vody denne (pravidlo 8×2).
Hoci za týmto špecifickým pravidlom existuje málo vedy, dôležité je, aby telo zostávalo dostatočne hydratované.

Tu je 7 zdravotných prínosov založených na dôkazoch o pití väčšieho množstva vody.

1. Voda pomáha maximalizovať fyzickú výkonnosť
Ak zostaneme hydratovaní, môže trpieť fyzická výkonnosť. Toto je dôležité najmä počas intenzívneho cvičenia alebo vysokého tepla. Dehydratácia môže mať pozoruhodný účinok, ak stratíte iba 2% obsahu vody v tele. Nie je však zriedkavé, že športovci strácajú až 6 – 10% svojej hmotnosti potením! To môže viesť k zmenenej regulácii telesnej teploty, zníženiu motivácie, zvýšenej únave a fyzickej i psychickej námahe. Ukázalo sa, že optimálna hydratácia zabraňuje tomu, aby sa to stalo, a dokonca môže znížiť oxidačný stres, ktorý sa vyskytuje s vysokou intenzitou počas cvičenia. Nie je to prekvapujúce, keď si uvedomíme, že svaly tvoria asi 80% vody! Takže ak cvičíte intenzívne a máte tendenciu potiť sa, potom dopĺňanie tekutín vám môže pomôcť podať najlepší výkon.
Zhrnutie: Strata až 2% obsahu vody v tele môže výrazne zhoršiť fyzickú výkonnosť.

2. Hydratácia má veľký vplyv na energetickú úroveň a funkciu mozgu
Váš mozog je silne ovplyvnený stavom hydratácie. Štúdie ukazujú, že aj mierna dehydratácia (1-3% telesnej hmotnosti) môže poškodiť mnohé aspekty mozgovej funkcie. V štúdii s mladými ženami úbytok tekutín 1,36% po cvičení narušil náladu a koncentráciu a zvýšil frekvenciu bolesti hlavy. Ďalšia podobná štúdia, tentokrát u mladých mužov, ukázala, že strata tekutiny o 1,59% bola škodlivá pre pracovnú pamäť a zvýšené pocity úzkosti a únavy. Strata tekutiny 1-3% sa rovná približne 0,5 až 2 kg straty telesnej hmotnosti u osôb s hmotnosťou 68 kg. To sa môže ľahko stať pri bežných každodenných činnostiach, a to počas cvičenia alebo vysokého tepla. Mnoho ďalších štúdií, od detí po staršie osoby, ukázalo, že mierna dehydratácia môže zhoršiť náladu, pamäť a mozgovú výkonnosť.
Zhrnutie: Už mierna dehydratácia (strata tekutín 1-3%) môže zhoršiť energetickú hladinu a náladu a viesť k významnému zníženiu pamäti a výkonnosti mozgu.

3. Pitná voda môže pomôcť pri prevencii a liečbe bolesti hlavy
Dehydratácia môže u niektorých jedincov vyvolať bolesti hlavy a migrény. Niekoľko štúdií ukázalo, že voda môže zbaviť bolesti hlavy u tých, ktorí sú dehydratovaní.
Zdá sa však, že to závisí od typu bolesti hlavy. Jedna štúdia s 18 ľuďmi zistila, že voda nemala žiadny vplyv na frekvenciu bolesti hlavy, ale trochu znížila intenzitu a dĺžku je trvania.
Zhrnutie: Pitná voda môže niekedy pomôcť zmierniť príznaky bolesti hlavy, najmä u dehydratovaných ľudí.

4. Pitie väčšieho množstva vody môže pomôcť zmierniť zápchu.
Zápcha je bežný problém, ktorý sa vyznačuje zriedkavými pohybmi čriev a ťažkosťami pri prechádzaní stolice. Zvyšovanie príjmu tekutín sa často odporúča ako súčasť liečebného protokolu a existujú určité dôkazy, ktoré by ho podporili. Nízka spotreba vody sa javí ako rizikový faktor pre zápchu u mladých i starších jedincov. Sýtená voda ukazuje obzvlášť sľubné výsledky pri úľave zápchy, hoci dôvod nie je úplne pochopiteľný.
Zhrnutie: Pitie veľkého množstva vody môže pomôcť zabrániť a zmierniť zápchu, najmä u ľudí, ktorí vo všeobecnosti nepijú dostatok vody.

5. Pitná voda môže pomôcť liečiť obličkové kamene.
Močové kamene sú bolestivé zhluky minerálnych kryštálov, ktoré sa tvoria v močovom systéme. Najbežnejšou formou sú obličkové kamene, ktoré sa tvoria v obličkách. Existujú len obmedzené dôkazy o tom, že prívod vody môže pomôcť predchádzať recidíve u ľudí, ktorí predtým dostali obličkové kamene. Vyšší príjem tekutín zvyšuje objem moču prechádzajúceho obličkami, čo znižuje koncentráciu minerálov, takže je menej pravdepodobné, že budú kryštalizovať a vytvoria zhluky. Voda môže tiež pomôcť zabrániť počiatočnej tvorbe kameňov, ale na toto tvrdenie (a potvrdenie) sú potrebné ďalšie štúdie.
Zhrnutie: Zdá sa, že zvýšenie príjmu vody znižuje riziko tvorby obličkových kameňov. V tejto oblasti je potrebný väčší výskum.

6. Voda pomáha zabrániť závratom.
Kocovina sa týka nepríjemných symptómov po pití alkoholu. Alkohol je diuretikum, takže vám spôsobí stratu väčšieho množstva vody, ako ste si užívali. Môže to viesť k silnej dehydratácii. Hoci dehydratácia nie je hlavnou príčinou odkrvenia, môže spôsobiť príznaky ako smäd, únava, bolesť hlavy a sucho v ústach. Dobrý spôsob, ako znížiť kocovinu, je piť pohár vody medzi „nezdravými“ nápojmi a vypiť aspoň jeden veľký pohár vody pred spaním.
Zhrnutie: Kocovina je čiastočne spôsobená dehydratáciou a pitná voda môže pomôcť znížiť jej príznaky.

7. Pitie väčšieho množstva vody môže pomôcť pri chudnutí
Pitie veľa vody vám môže pomôcť schudnúť. Je to spôsobené tým, že voda môže zvýšiť sýtosť a zvýšiť vašu rýchlosť metabolizmu. V dvoch štúdiách sa ukázalo, že pitie pol litra vody zvyšuje metabolizmus o 24-30% až na 1,5 hodiny. To znamená, že vypitie 2 litrov vody každý deň môže zvýšiť celkový výdaj energie až o 96 kalórií za deň. Načasovanie je tiež dôležité a pitná voda pol hodiny pred jedlom je najúčinnejšia. Môžete sa cítiť plnšie, takže budete jesť menej kalórií! V jednej diabetologickej štúdii ľudia, ktorí vypili pol litra vody pred jedlom, zhodili o viac ako 44 % viac za 12 týždňov, ako tí, ktorí pred jedlom nepili. Je najlepšie piť studenú vodu, pretože potom telo použije dodatočnú energiu (kalórie) na ohrev vody na telesnú teplotu! – DOBRE VEDIEŤ ?!
Zhrnutie: Hlad je skutočne tak trocha skrytý smäd. Pite niekoľkokrát denne chladnejšiu vodu pred jedlom. Budete prekvapení výsledkom!

ODPORÚČANIE: Pite iba kvalitnú vodu!!!